The National Children's Literacy Website is a unique children's literacy initiative and is part of the Soho Center's National Children's Literacy Information Project - a not-for-profit
literacy initiative dedicated to advancing the literacy skills of young children, promoting literacy as an integral factor
in the growth of society, and enhancing literacy in a variety of
home and child care settings. We believe that reading is a fundamental skill needed by all, and we are proud of what we are doing to help children learn to read.


NATIONAL CHILDREN'S LITERACY WEBSITE

The Caldecott Award-Winners

.

The Caldecott Medal was named in honor of nineteenth century English illustrator
Randolph Caldecott. It is awarded annually by the Association for Library Service to
Children, a division of the American Library Association, to the artist of the
most distinguished American picture book for children

.
The use of the images of the Caldecott Award is with the kind permission of the American Library Association (ALA)

C r i t i c s '   C h o i c e s

For your convenience, we've put an "Order Button" after some of the winners
that you can click to go directly to Amazon and order it. 

When you click on any "Order Button," a new browser window will open showing that book at the Amazon site.  You can order the book in that new window and then return back to this page to select yet other books which will also show up in the same Amazon window.  You can go back and forth as often as you want to keep ordering.  When you are done, complete your transaction in the Amazon window.  Happy shopping!

2004 Medal Winner:
The Man Who Walked Between the Towers   ORDER NOW
    by Mordicai Gerstein
Honor Books:
Ella Sarah Gets Dressed  ORDER NOW
   
by Margaret Chodos-Irvine
What Do You Do with a Tail Like This?   ORDER NOW
    by Steve Jenkins and Robin Page
Don't Let the Pigeon Drive the Bus  ORDER NOW
    by Mo Willems 

2003 Medal Winner:
My Friend Rabbit   ORDER NOW
    by Eric Rohmann
Honor Books:
The Spider and the Fly   ORDER NOW
    by Tony DiTerlizzi & Mary Howitt
Hondo & Fabian   ORDER NOW
    by Peter McCarty
Noah's Ark  ORDER NOW
    by Jerry Pinkney

2002 Medal Winner:
The Three Pigs   ORDER NOW
    by David Wiesner
Honor Books:
The Dinosaurs of Waterhouse Hawkins   ORDER NOW
    by Brian Selznick & Barbara Kerley
Martin's Big Words: the Life of Dr. Martin Luther King, Jr.  ORDER NOW
    by Bryan Collier & Doreen Rappaport
The Stray Dog   ORDER NOW
   
by Marc Simont

2001 Medal Winner:
So You Want to Be President?   ORDER NOW
       by David Small & Judith St. George
Honor Books:
Casey at the Bat   ORDER NOW
    by Christopher Bing & Ernest Thayer 
Click, Clack, Moo: Cows that Type   ORDER NOW
    by Betsy Lewin & Doreen Cronin 
Olivia  ORDER NOW
    by Ian Falconer

2000 Medal Winner:
Joseph Had a Little Overcoat   ORDER NOW
    by Simms Taback
Honor Books:
A Child's Calendar   ORDER NOW
         by Trina Schart Hyman & John Updike 
Sector 7   ORDER NOW
    by David Wiesner
When Sophie Gets Angry - Really, Really Angry   ORDER NOW
     by Molly Bang
The Ugly Duckling   ORDER NOW
    by Jerry Pinkney
 
  ______________________________________________________

Winners from earlier years are listed below
We will be adding direct ordering buttons 
for these books very soon!


1999 Medal Winner: 
Snowflake Bentley, by Mary Azarian & Jacqueline Briggs Martin 
Honor Books:
    * Duke Ellington: The Piano Prince and the Orchestra by Brian Pinkney & Andrea Davis Pinkney
    * No, David! by David Shannon 
    * Snow by Uri Shulevitz 
    * Tibet Through the Red Box by Peter Sis 

1998 Medal Winner: 
Rapunzel by Paul O. Zelinsky 
Honor Books:
    * The Gardener by David Small & Sarah Stewart 
    * Harlem by Christopher Myers & Walter Dean Myers 
    * There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly by Simms Taback 

1997 Medal Winner: 
Golem by David Wisniewski 
Honor Books:
    * Hush! A Thai Lullaby by Holly Meade & Minfong Ho 
    * The Graphic Alphabet by David Pelletier 
    * The Paperboy by Dav Pilkey 
    * Starry Messenger by Peter Ss 

1996 Medal Winner: 
Officer Buckle and Gloria by Peggy Rathmann 
Honor Books:
    * Alphabet City by Stephen T. Johnson 
    * Zin! Zin! Zin! a Violin, by Marjorie Priceman & Lloyd Moss 
    * The Faithful Friend, by Brian Pinkney & Robert D. San Souci 
    * Tops & Bottoms, adapted and by Janet Stevens 

1995 Medal Winner: 
Smoky Night, by David Diaz & Eve Bunting 
Honor Books:
    * John Henry, by Jerry Pinkney & Julius Lester 
    * Swamp Angel, by Paul O. Zelinsky & Anne Issacs 
    * Time Flies by Eric Rohmann 

1994 Medal Winner: 
Grandfather's Journey by Allen Say & Walter Lorraine 
Honor Books:
    * Peppe the Lamplighter, by Ted Lewin & Elisa Bartone 
    * In the Small, Small Pond by Denise Fleming 
    * Raven: A Trickster Tale from the Pacific Northwest by Gerald McDermott 
    * Owen by Kevin Henkes 
    * Yo! Yes? by Chris Raschka & Richard Jackson 

1993 Medal Winner: 
Mirette on the High Wire by Emily Arnold McCully 
Honor Books:
    * The Stinky Cheese Man and Other Fairly Stupid Tales, by Lane Smith & Jon
Scieszka 
    * Seven Blind Mice by Ed Young 
    * Working Cotton, by Carole Byard & Sherley Anne Williams 

1992 Medal Winner: 
Tuesday by David Wiesner
Honor Book:
    * Tar Beach by Faith Ringgold 

1991 Medal Winner: 
Black and White by David Macaulay 
Honor Books:
    * Puss in Boots, by Fred Marcellino & Charles Perrault, trans. by Malcolm Arthur
    * "More More More," Said the Baby: Three Love Stories by Vera B. Williams 

1990 Medal Winner: 
Lon Po Po: A Red-Riding Hood Story from China by Ed Young 
Honor Books:
    * Bill Peet: An Autobiography by Bill Peet 
    * Color Zoo by Lois Ehlert 
    * The Talking Eggs: A Folktale from the American South, by J.Pinkney & R.San Souci 
    * Hershel and the Hanukkah Goblins, by Trina Schart Hyman & Eric Kimmel 

1989 Medal Winner: 
Song and Dance Man, by Stephen Gammell & Karen Ackerman 
Honor Books:
    * The Boy of the Three-Year Nap, by Allen Say & Diane Snyder 
    * Free Fall by David Wiesner 
    * Goldilocks and the Three Bears by James Marshall 
    * Mirandy and Brother Wind, by Jerry Pinkney & Patricia C. McKissack 

1988 Medal Winner: 
Owl Moon, by John Schoenherr & Jane Yolen 
Honor Book:
    * Mufaro's Beautiful Daughters: An African Tale by John Steptoe 

1987 Medal Winner: 
Hey, Al, by Richard Egielski & Arthur Yorinks 
Honor Books:
    * The Village of Round and Square Houses by Ann Grifalconi 
    * Alphabatics by Suse MacDonald 
    * Rumpelstiltskin by Paul O. Zelinsky 

1986 Medal Winner: 
The Polar Express by Chris Van Allsburg 
Honor Books:
    * The Relatives Came, by Stephen Gammell & Cynthia Rylant 
    * King Bidgood's in the Bathtub, by Don Wood & Audrey Wood 

1985 Medal Winner: 
Saint George and the Dragon, by Trina Schart Hyman & retold by 
Margaret Hodges 
Honor Books:
    * Hansel and Gretel, by Paul O. Zelinsky & retold by Rika Lesser 
    * Have You Seen My Duckling? by Nancy Tafuri 
    * The Story of Jumping Mouse: A Native American Legend, retold and by John Steptoe 
 

1984 Medal Winner: 
The Glorious Flight: Across the Channel with Louis Bleriot by Alice & 
Martin Provensen 
Honor Books:
    * Little Red Riding Hood, retold and by Trina Schart Hyman 
    * Ten, Nine, Eight by Molly Bang 

1983 Medal Winner: 
Shadow, translated by Marcia Brown
Honor Books:
    * A Chair for My Mother by Vera B. Williams 
    * When I Was Young in the Mountains, by Diane Goode & Cynthia Rylant 

1982 Medal Winner: 
Jumanji by Chris Van Allsburg 
Honor Books:
    * Where the Buffaloes Begin, by Stephen Gammell & Olaf Baker 
    * On Market Street, by Anita Lobel & Arnold Lobel 
    * Outside Over There by Maurice Sendak 
    * A Visit to William Blake's Inn: Poems for Innocent and Experienced Travelers, by Alice 
& Martin Provensen & Nancy Willard 

1981 Medal Winner: 
Fables by Arnold Lobel 
Honor Books:
    * The Bremen-Town Musicians, retold and by Ilse Plume 
    * The Grey Lady and the Strawberry Snatcher by Molly Bang 
    * Mice Twice by Joseph Low 
    * Truck by Donald Crews 

1980 Medal Winner: 
Ox-Cart Man, by Barbara Cooney & Donald Hall 
Honor Books:
    * Ben's Trumpet by Rachel Isadora 
    * The Garden Of Abdul Gasazi by Chris Van Allsburg 
    * The Treasure by Uri Shulevitz 

1979 Medal Winner: 
The Girl Who Loved Wild Horses by Paul Goble 
Honor Books:
    * Freight Train by Donald Crews 
    * The Way to Start a Day, by Peter Parnall & Byrd Baylor 

1978 Medal Winner: 
Noah's Ark by Peter Spier 
Honor Books:
    * Castle by David Macaulay 
    * It Could Always Be Worse, retold and by Margot Zemach 

1977 Medal Winner: 
Ashanti to Zulu: African Traditions, by Leo & Diane Dillon & 
Margaret Musgrove 
Honor Books:
    * The Amazing Bone by William Steig 
    * The Contest, retold and by Nonny Hogrogian 
    * Fish for Supper by M. B. Goffstein 
    * The Golem: A Jewish Legend by Beverly Brodsky McDermott 
    * Hawk, I'm Your Brother, by Peter Parnall & Byrd Baylor 

1976 Medal Winner: 
Why Mosquitoes Buzz in People's Ears, by Leo & Diane Dillon & 
retold by Verna Aardema 
Honor Books:
    * The Desert is Theirs, by Peter Parnall & Byrd Baylor 
    * Strega Nona by Tomie de Paola 

1975 Medal Winner: 
Arrow to the Sun by Gerald McDermott 
Honor Books:
    * Jambo Means Hello: A Swahili Alphabet Book, by Tom Feelings & Muriel Feelings 

1974 Medal Winner: 
Duffy and the Devil, by Margot Zemach; retold by Harve Zemach 
Honor Books:
    * Three Jovial Huntsmen by Susan Jeffers 
    * Cathedral by David Macaulay 

1973 Medal Winner: 
The Funny Little Womanby Blair Lent & retold by Arlene Mosel 
Honor Books:
    * Anansi the Spider: A Tale from the Ashanti, adapted and illustrated by Gerald McDermott 
    * Hosie's Alphabetby Leonard Baskin & Hosea, Tobias & Lisa Baskin 
    * Snow-White and the Seven Dwarfs by Nancy Ekholm Burkert & Randall Jarrell
    * When Clay Sings by Tom Bahti & Byrd Baylor 

1972 Medal Winner: 
One Fine Day, retold and illustrated by Nonny Hogrogian 
Honor Books:
    * Hildilid's Night by Arnold Lobel & Cheli Durn Ryan 
    * If All the Seas Were One Sea by Janina Domanska 
    * Moja Means One: Swahili Counting Book by Tom Feelings & Muriel Feelings 

1971 Medal Winner: 
A Story A Story, retold and illustrated by Gail E. Haley 
Honor Books:
    * The Angry Moon by Blair Lent & retold by William Sleator 
    * Frog and Toad are Friends by Arnold Lobel 
    * In the Night Kitchen by Maurice Sendak 

1970 Medal Winner: 
Sylvester and the Magic Pebble by William Steig 
Honor Books:
    * Goggles! by Ezra Jack Keats 
    * Alexander and the Wind-Up Mouse by Leo Lionni 
    * Pop Corn & Ma Goodness by Robert Andrew Parker & Edna Mitchell Preston 
    * Thy Friend, Obadiah by Brinton Turkle 
    * The Judge: An Untrue Tale by Margot Zemach & Harve Zemach 

1969 Medal Winner: 
The Fool of the World and the Flying Ship by Uri Shulevitz & 
retold by Arthur Ransome 
Honor Books:
    * Why the Sun and the Moon Live in the Sky by Blair Lent & Elphinstone Dayrell 

1968 Medal Winner: 
Drummer Hoff by Ed Emberley & adapted by Barbara Emberley 

Honor Books:
    * Frederick by Leo Lionni 
    * Seashore Story by Taro Yashima 
    * The Emperor and the Kite by Ed Young & Jane Yolen 

1967 Medal Winner: 
Sam, Bangs & Moonshine by Evaline Ness 
Honor Book:
    * One Wide River to Cross by Ed Emberley & adapted by Barbara Emberley 

1966 Medal Winner: 
Always Room for One More by Nonny Hogrogian & Sorche Nic 
Leodhas, pseud. [Leclair Alger] 
Honor Books:
    * Hide and Seek Fog by Roger Duvoisin & Alvin Tresselt 
    * Just Me by Marie Hall Ets 
    * Tom Tit Tot, retold and illustrated by Evaline Ness 

1965 Medal Winner: 
May I Bring a Friend? illustrated by Beni Montresor & Beatrice 
Schenk de Regniers 
Honor Books:
    * Rain Makes Applesauce by Marvin Bileck & Julian Scheer 
    * The Wave by Blair Lent & Margaret Hodges 
    * A Pocketful of Cricket by Evaline Ness & Rebecca Caudill 

1964 Medal Winner: 
Where the Wild Things Are by Maurice Sendak 
Honor Books:
    * Swimmy by Leo Lionni 
    * All in the Morning Early by Evaline Ness & Sorche Nic Leodhas, pseud. [Leclaire 
Alger
    * Mother Goose and Nursery Rhymes by Philip Reed 

1963 Medal Winner: 
The Snowy Day by Ezra Jack Keats 
Honor Books:
    * The Sun is a Golden Earring by Bernarda Bryson & Natalia M. Belting 
    * Mr. Rabbit and the Lovely Presentby Maurice Sendak & Charlotte Zolotow 

1962 Medal Winner: 
Once a Mouse, retold and illustrated by Marcia Brown 
Honor Books:
    * Fox Went out on a Chilly Night: An Old Song by Peter Spier 
    * Little Bear's Visit by Maurice Sendak & Else H. Minarik 
    * The Day We Saw the Sun Come Up by Adrienne Adams & Alice E. Goudey 

1961 Medal Winner: 
Baboushka and the Three Kings by Nicolas Sidjakov & Ruth Robbins 
Honor Book:
    * Inch by Inch, by Leo Lionni 

1960 Medal Winner: 
Nine Days to Christmas by Marie Hall Ets & Marie Hall Ets and 
Aurora Labastida 
Honor Books:
    * Houses from the Sea by Adrienne Adams & Alice E. Goudey 
    * The Moon Jumpers by Maurice Sendak & Janice May Udry 

1959 Medal Winner: 
Chanticleer and the Fox by Barbara Cooney & adapted from 
Chaucer's Canterbury Tales by Barbara Cooney 
Honor Books:
    * The House that Jack Built: La Maison Que Jacques A Batie by Antonio Frasconi 
    * What Do You Say, Dear? illustrated by Maurice Sendak & Sesyle Joslin
    * Umbrella by Taro Yashima 

1958 Medal Winner: 
Time of Wonder by Robert McCloskey 
Honor Books:
    * Fly High, Fly Low by Don Freeman 
    * Anatole and the Cat by Paul Galdone & Eve Titus 

1957 Medal Winner: 
A Tree is Nice by Marc Simont & Janice Udry 
Honor Books:
    * Mr. Penny's Race Horse by Marie Hall Ets 
    * 1 is One by Tasha Tudor 
    * Anatole by Paul Galdone & Eve Titus 
    * Gillespie and the Guards by James Daugherty & Benjamin Elkin 
    * Lion by William Pne du Bois 

1956 Medal Winner: 
Frog Went A-Courtin' by Feodor Rojankovsky & retold by John 
Langstaff 
Honor Books:
    * Play With Me, by Marie Hall Ets 
    * Crow Boy by Taro Yashima 

1955 Medal Winner: 
Cinderella, or the Little Glass Slipper by Marcia Brown & 
translated from Charles Perrault by Marcia Brown 
Honor Books:
    * Book of Nursery and Mother Goose Rhymes by Marguerite de Angeli 
    * Wheel On The Chimney by Tibor Gergely & Margaret Wise Brown 
    * The Thanksgiving Story by Helen Sewell & Alice Dalgliesh 

1954 Medal Winner: 
Madeline's Rescue by Ludwig Bemelmans 
Honor Books:
    * Journey Cake, Ho! illustrated by Robert McCloskey & Ruth Sawyer 
    * When Will the World Be Mine? illustrated by Jean Charlot & Miriam Schlein 
    * The Steadfast Tin Soldier by Marcia Brown & Hans Christian Andersen, translated 
by M. R. James
    * A Very Special House by Maurice Sendak & Ruth Krauss 
    * Green Eyes by A. Birnbaum 

1953 Medal Winner: 
The Biggest Bear by Lynd Ward 
Honor Books:
    * Puss in Boots by Marcia Brown & translated from Charles Perrault by Marcia 
Brown 
    * One Morning in Maine by Robert McCloskey 
    * Ape in a Cape: An Alphabet of Odd Animals by Fritz Eichenberg 
    * The Storm Book by Margaret Bloy Graham & Charlotte Zolotow 
    * Five Little Monkeys by Juliet Kepes 

1952 Medal Winner: 
Finders Keepers by Nicolas Mordvinoff & William Lipkind 
Honor Books:
    * Mr. T. W. Anthony Woo by Marie Hall Ets 
    * Skipper John's Cook by Marcia Brown 
    * All Falling Down by Margaret Bloy Graham & Gene Zion 
    * Bear Party by William Pne du Bois 
    * Feather Mountain by Elizabeth Olds 

1951 Medal Winner: 
The Egg Tree by Katherine Milhous 
Honor Books:
    * Dick Whittington and his Cat by Marcia Brown 
    * The Two Reds, ill. by Nicholas Mordvinoff & William Lipkind
    * If I Ran the Zoo by Dr. Seuss, pseud. [Theodor Seuss Geisel] 
    * The Most Wonderful Doll in the World by Helen Stone & Phyllis McGinley 
    * T-Bone, the Baby Sitter by Clare Turlay Newberry 

1950 Medal Winner: 
Song of the Swallows by Leo Politi 
Honor Books:
    * America's Ethan Allen by Lynd Ward & Stewart Holbrook 
    * The Wild Birthday Cake by Hildegard Woodward & Lavinia R. Davis
    * The Happy Day by Marc Simont & Ruth Krauss) 
    * Bartholomew and the Oobleck by Dr. Seuss, pseud. [Theodor Seuss Geisel] 
    * Henry Fisherman by Marcia Brown

1949 Medal Winner: 
The Big Snow by Berta & Elmer Hader 
Honor Books:
    * Blueberries for Sal by Robert McCloskey 
    * All Around the Town by Helen Stone & Phyllis McGinley 
    * Juanita by Leo Politi 
    * Fish in the Air by Kurt Wiese 

1948 Medal Winner: 
White Snow, Bright Snow by Roger Duvoisin & Alvin Tresselt 
Honor Books:
    * Stone Soup by Marcia Brown 
    * McElligot's Pool by Dr. Seuss, pseud. [Theodor Seuss Geisel] 
    * Bambino the Clown by Georges Schreiber 
    * Roger and the Fox by Hildegard Woodward & Lavinia R. Davis 
    * Song of Robin Hood by Virginia Lee Burton & edited by Anne Malcolmson 

1947 Medal Winner: 
The Little Island by Leonard Weisgard & Golden MacDonald, 
pseud. [Margaret Wise Brown]
Honor Books:
    * Rain Drop Splash by Leonard Weisgard & Alvin Tresselt 
    * Boats on the River by Jay Hyde Barnum & Marjorie Flack 
    * Timothy Turtle by Tony Palazzo & Al Graham 
    * Pedro, the Angel of Olvera Street by Leo Politi 
    * Sing in Praise: A Collection of the Best Loved Hymns by Marjorie Torrey & 
selected by Opal Wheeler 

1946 Medal Winner: 
The Rooster Crows by Maude & Miska Petersham 
Honor Books:
    * Little Lost Lamb by Leonard Weisgard & Golden MacDonald, pseud. [Margaret 
Wise Brown]
    * Sing Mother Goose by Marjorie Torrey; music: Opal Wheeler 
    * My Mother is the Most Beautiful Woman in the World by Ruth Gannett & Becky 
Reyher 
    * You Can Write Chinese by Kurt Wiese 

1945 Medal Winner: 
Prayer for a Child by Elizabeth Orton Jones & Rachel Field 
Honor Books:
    * Mother Gooseby Tasha Tudor 
    * In the Forest by Marie Hall Ets 
    * Yonie Wondernose by Marguerite de Angeli 
    * The Christmas Anna Angel by Kate Seredy & Ruth Sawyer 

1944 Medal Winner: 
Many Moons by Louis Slobodkin & James Thurber 
Honor Books:
    * Small Rain: Verses From The Bible by Elizabeth Orton Jones & selected by Jessie 
Orton Jones 
    * Pierre Pigeon by Arnold E. Bare & Lee Kingman 
    * The Mighty Hunter by Berta & Elmer Hader 
    * A Child's Good Night Book by Jean Charlot & Margaret Wise Brown
    * Good-Luck Horse by Plato Chan & Chih-Yi Chan 

1943 Medal Winner: 
The Little House by Virginia Lee Burton 
Honor Books:
    * Dash and Dart by Mary & Conrad Buff 
    * Marshmallow by Clare Turlay Newberry 

1942 Medal Winner: 
Make Way for Ducklings by Robert McCloskey 
Honor Books:
    * An American ABC by Maud & Miska Petersham 
    * In My Mother's House, illustrating by Velino Herrera & Ann Nolan Clark 
    * Paddle-To-The-Sea by Holling C. Holling 
    * Nothing At All, by Wanda Gg 

1941 Medal Winner: 
They Were Strong and Good, by Robert Lawson 
Honor Book:
    * April's Kittens by Clare Turlay Newberry 

1940 Medal Winner: 
Abraham Lincoln by Ingri & Edgar Parin d'Aulaire 
Honor Books:
    * Cock-a-Doodle Doo by Berta & Elmer Hader 
    * Madeline by Ludwig Bemelmans 
    * The Ageless Story by Lauren Ford 

1939 Medal Winner: 
Mei Li by Thomas Handforth 
Honor Books:
    * Andy and the Lion by James Daugherty 
    * Barkis by Clare Turlay Newberry 
    * The Forest Pool by Laura Adams Armer 
    * Snow White and the Seven Dwarfs by Wanda Gg 
    * Wee Gillis by Robert Lawson & Munro Leaf 

1938 Medal Winner: 
Animals of the Bible, A Picture Book by Dorothy P. Lathrop & 
selected by Helen Dean Fish 
Honor Books:
    * Four and Twenty Blackbirdsby Robert Lawson & compiled by Helen Dean Fish 
    * Seven Simeons: A Russian Tale, retold and illustrated by Boris Artzybasheff


By ordering your children's books this way, you will help support and promote children's literacy.
Your purchase will generate a 5% bonus for the Soho Center to support the National Children's Literacy Information Project.  It will NOT cost you anything extra to take advantage of this arrangement.


 Back to Awards Page

Soho Center Copyright 2011